Aktualnie ratujemy
Pimpek

Data dodania: 26.03.2019 r.

Pimpek

Pimpuś ma 4 lata, powłóczy nogami, które ciągnie za sobą jak sznurki. Pani Franciszka ma prawie 90 lat i nie jest w stanie mu już pomagać. Myje się w misce, na kolanach, a pod łóżkiem chowa kilkuletnie słoiki z zupami. Tu zaczyna się nasza podróż do świata, który wydawałoby się, że wyginął - jak dinozaury. Ale on trwa, a odejdzie wraz z ostatnimi pokoleniami. Nie, nie trzeba tu miłosierdzia i litości. Litość odbiera godność. Tu trzeba szacunku dla losu i życia, które mija jak pory roku. Tu trzeba mądrej pomocy, pełnej zrozumienia. Bo czasem godność to ostatnia rzecz jaka komuś została.   

Szereg baraków równych jak klocki lego, okolice Bolesławca. Robi się już szarawo, gdy dojeżdżamy. Punkt na mapie, jakich wiele. Tylko na mapie biedy nie widać. Te baraki to tak naprawdę nie klocki, to obóz przetrwania. Relikwie zamierzchłych czasów, jakich większość z nas nie widuje na co dzień. 

W jednym z baraków mieszka starsza kobieta, Pani Franciszka. Niech nie budzi Twojej litości. Nie o litość tu chodzi. Zaradna staruszka, bo aby tu przeżyć, w czasach w jakich żyła, trzeba mieć było zaradność we krwi. Trzęsącą się, pomarszczoną ręką podaje nam dowód osobisty i poprawia sobie kołnierzyk. W baraku niemożebny fetor. Obiecujemy zająć się Pimpusiem kompleksowo, bo w zasadzie po to tu przyjechaliśmy. Dopiero na miejscu okazało się, że nie tylko kaleki Pimpuś potrzebuje pomocy.

Pani Franciszka opowiada nam, jak pewnego dnia Pimpuś uciekł - bo to zawodowy uciekinier. Długo go szukały dzieci z okolicy. W końcu wrócił - ale od tamtego dnia praktycznie nie ma tylnych łapek. A raczej są, ale Pimpuś powłóczy je za sobą. Nikt do końca nie wie, co się stało - czy Pimpuś wpadł pod samochód, czy ktoś go uderzył. Fakt jest jednak taki, że piesek nie chodzi, tylko ciągnie za sobą bezwładne kończyny. Pimpek jest ogromną radością Pani Franciszki, zawsze wysłucha, jest kim się zająć i dla kogoś trzeba wstać, bo z biegiem życia takich powodów miewamy coraz mniej, aż zupełnie się kończą. Obiecujemy starszej Pani, że weźmiemy Pimpka na pełną diagnostykę i zrobimy co w naszej mocy, aby mu pomóc, łącznie ze zrobieniem specjalnie pod niego wózeczka na bezwładne nóżki.

Zaczynamy rozmowę, taką o życiu. Najpierw jest trochę śmiechu, dużo opowieści o Pimpusiu. Potem robi się poważniej. Pani Franciszka ma niecałe 1000 zł renty co miesiąc. Chwilę temu wróciła ze szpitala, gdzie trafiła po ostrym zatruciu. Pokazuje nieśmiało słoiki z zupami poustawiane pod skrzypiącym, starym łóżkiem. Przyznaje nam, nico zakłopotana, że zupa miała ponad 3 lata, podobnie jak reszta zup i dań schowanych pod jej nogami. Niektóre są nawet starsze, ale dodaje, że zjadliwe. No i są. Do tego chleb, pomidor od sąsiada, kawałek sera od święta. Pani Franciszka uśmiecha się, i znowu mówi o Pimpusiu. Drążymy temat dalej.

W styczniu skończone 89 lat, dwóch synów - jeden nie żyje, z drugim nie ma kontaktu. Tu, w barakach, tworzą całą społeczność, nie chciałaby się stąd wyprowadzić. Tu jest całe jej życie, od zawsze. Łazienka to tylko rozpadający się sedes, Pani Franciszka myje się klęcząc na podłodze, w starej misce. Kiedy do nas mówi, ucieka wzrokiem, próbuje nie patrzeć, zagarniać spuchniętymi nogami różne starocie pod łóżko. Przeprasza, mówi, że nie spodziewała się gości. Nie chce narzekać, znowu mówimy o Pimpusiu i jego nóżkach. Znowu obiecujemy pomóc i prosimy, aby już chociaż psa pozostawiła nam. Psa zgłosiły zatroskane młode dziewczyny, które lokalnie pomagały zwierzakowi na tyle, na ile mogły.

Rozglądamy się wkoło w zadumie. Można to nazwać "studiem" - wc, pokój dzienny i kuchnia jak "trzy w jednym", bo to w sumie jedno pomieszczenie. Pytamy, co by Pani Franciszka chciała, aby jej kupić - prosi tylko o pomidory, cebulę i chleb, bo bardzo lubi. Zabieramy Pimpusia, cały jej świat. Ale wszyscy wiemy, że on tu zostać nie może. Pimpuś nadstawia główkę na ostatnie głaskanie swojej Pani, wtula się nam w kurtkę i jedzie wraz z nami po ratunek, lepsze życie. Pani Franciszka połyka łzy, prosi, aby szybko odjechać, nie przedłużać. Zabieramy Pimpusia do nas, na zwierzęcy folwark. Nie możemy jednak zapomnieć o starszej Pani i barakach.    

Gdy przyjeżdżamy po 2 dniach - drążymy temat pomocy dalej. Pomagamy głównie zwierzakom, ale zwyczajna ludzka empatia sprawiła, że nie mogliśmy udawać, że nie widzimy także ludzkiego dramatu. Posprzątaliśmy więc cały barak, ale to syzyfowa praca - tak naprawdę tu potrzebny jest remont, bo wszystko gnije, od ścian, przez meble, po stare jedzenie pod łóżkiem i w szafkach, a podłogi są zasikane od lat.

Pimpuś zapewne nie jest pierwszym psem, jakiego Pani Franciszka przygarnęła z ulicy. Przywieźliśmy duże zakupy, ale okazało się, że kuchenka jest zepsuta, a butla gazowa przecieka - zrobiliśmy więc razem zupę u sąsiada. Pralki nie ma. Garnki są, chociaż nie wszystkie - sąsiedzi pożyczają i nie oddają. Pieniędzy też. Bo pani Franciszka, jak ktoś potrzebuje (jej zdaniem bardziej niż ona) to i z niewielkiej renty pożycza. Jest też piec, ale grozi wybuchem - więc Pani Franciszka od lat go nie używa. Mówi, że przywykła i ubiera kilka warstw ubrań zimą, gdy są mrozy. Dodaje, że to zdrowe jest dla organizmu, takie zimne powietrze.

Potem temat znowu schodzi na Pimpusia, i już nie udaje się go zmienić. Obiecujemy zabrać ją na folwark w odwiedziny do Pimpusia na dniach. Staruszka klaszcze z radości. Pytamy, czy Pani Franciszka ma jakieś jedno największe marzenie (poza zdrowiem dla Pimpusia oczywiście). "Ciepłe posiłki, chociaż raz dziennie, byłyby miłe, jeśli to nie za dużo.." - słyszymy. Jakaś szkoła dowozi tutaj, do baraków, ciepłe posiłki w cenie 10 zł za zupę i drugie danie.

Ponawiamy pytanie o inne mieszkanie, ale Pani Franciszka chce tu dożyć swych dni. Starych drzew się nie przesadza. Poza tym starsi ludzie często lubią być niezależni, lubią mieć poczucie, że nadal mogą sami sobą się zająć. Pod tym względem Pani Franciszka jest trudną stroną do rozmów - najbardziej zależy jej na tym, aby Pimpuś dostał diagnostykę, leczenie i dopasowany wózeczek. Finalnie kiwa głową na niewielki remont, kupno małej pralki, nowej niewielkiej kuchenki, codzienne ciepłe posiłki, zamówienie kontenera, do którego wrzucimy kilkuletnie zupy schowane pod łóżkiem staruszki. Lista jest znacznie dłuższa.

Prosimy Was o pomoc. Dla człowieka i jego psa.

Pimpuś potrzebuje diagnostyki, leczenia, nowego wózka na chore nóżki, nowego domu. Pani Franciszka - chyba wszystkiego, choć nigdy w życiu nam się do tego nie przyzna. Nie wiemy ile zbierzemy, zgodnie z życzeniem Pani Franciszki pierwszeństwo ma Pimpuś - potem ona. W ramach własnych sił pewne rzeczy możemy zrobić siłą własnych rąk, ale tam potrzeba znacznie więcej. Remont baraku to ogromny koszt, zakup pralki, lodówki i kuchenki również. Zrobienie łazienki i prysznica też by się przydało. Pani Franciszka nie bywa też u lekarza, bo ma coraz większy problem z umyciem się na kolanach. Wstydzie się trochę swojej biedy. A trochę jest z nią zaprzyjaźniona.   

Baraki, jak klocki lego. Punkt na mapie. Dla mnie, dla Ciebie. Dla kogoś to całe życie. Barak, ale jego własny. Sprawmy, aby choć trochę godniej się w nim żyło.         

 

27.05.2019

Kochani! Ruszamy za moment z remontem - dziś zaczęliśmy zapełniać kontener u Pani Franciszki, opróżniamy barak, ale wedle ustaleń - zostaje, co ma zostać, wyrzucamy to,  na co Pani Franciszka dała zgodę. Najpierw ruszymy z instalacją pieca, potem wchodzi ekipa remontowa.

W tym samym czasie... Pani Franciszka pozdrawia wszystkich i dziękuje za pomoc - udało nam się ją namówić (były to ciężkie boje;-)) na wyjazd do sanatorium. Zrobiliśmy więc wielkie zakupy, w tym liczne ubrania, buty i walizka - wraz z Panią Franciszką udaliśmy się (w osobie naszego Norberta) do sanatorium!

We wtorek mamy spotkanie z lekarzem, czyli będziemy tam ponownie - ale Pani Franciszka i tak kazała się odwiedzać :-). W sumie był to warunek, aby zgodziła się wyjechać gdziekolwiek.

Pimpuś został wykastrowany, pozostaje jeszcze w klinice. Niestety kwestie neurologiczne pozostały bez zmian i Pimpuś będzie poruszał się na wózeczku do końca swoich dni. Tym samym - niestety - nie można obarczyć Pani Franciszki opieką nad nim. Nie jest ona w stanie zdejmować i zakładać wózeczka. Najpewniej będziemy musieli poszukać Pimpusiowi nowego domu, oczywiście w konsultacji z Panią Franciszka, która zna bieżącą diagnozę.

Kochani! Ta elegancka, strojna dama, to nasza Pani Franciszka na wakacjach! Na czas remontu udało nam się wyekspediować Panią Franciszkę do sanatorium!

Zdjęcia z sanatorium - specjalnie dla Pańs
twa :-), a niedługo zdjęcia z remontu. Pozdrawiamy zdrowotnie!

 

14.06.2019

Kochani, śpieszymy do Was z krótka informacją. Pimpuś dzielnie przemierza świat korzystając z ufundowanego przez Was wózka.

W imieniu Pimpka, Pani Franciszki i swoim, jeszcze raz Wam dziękujemy!

 

19.09.2019

Kochani! Przekazujemy podsumowanie dotychczasowych działań pomocowych dla Pani Franciszki. Po pobycie w sanatorium Pani Frania wróciła do wyremontowanego domku. Była to bardzo wzruszająca chwila, uroniono wiele łez a Pani Franciszka na początku nie mogła uwierzyć, że tak, to należy do niej!

Przed nami jeszcze płot, daszek nad oknem i ławka w ogrodzie.

Tymczasem Pimpek pozostaje u naszego działacza Norberta, gdyż wymaga ręcznego wsparcia w opróżnianiu.

Przedstawiamy fotogalerię z Panią Franciszką:

Zdjęcia

Możesz pomóc wysyłając SMS o treści PIMPEK
pod numer 7412 i pobierając tapetę (koszt 4,92 z VAT)

Przekaż darowiznę

PaPal Visa
Dokonaj darowizny z imieniem "Pimpek" na
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350
Chcesz pilnie wiedzieć, czy się udało ?
Podaj w tytule przelewu nr tel - zadzwonimy!
Kampania Kochaj Mądrze - regulamin
Tapety - regulamin
Zgłoszenie o wsparcie Wesprzyj polskie konie Mini Farma Eko Klub Księga gości Adopcja realna Adopcja wirtualna Metamorfozy Galeria zdjęć Kwestarnia Paka dla zwierzaka Folwark zwierzęcy Sklep charytatywny
Kontakt
Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

psy@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488

PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie